ایرج افشار سیستانی، ایران شناس و و نویسنده بیش از پنجاه کتاب در زمینه‌های گوناگون مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و جغرافیای تاریخی ایران در مراسمی در تالار قلم کتابخانه ملی گفت: مردمی که برآنند تا هستی و فرهنگ خود را از گزند دست  اندازی ها در امان نگه دارند، می کوشند تا بر چهره های توانای اختراع کنندگان ملی و پهلوانان ملی و سیاست مداران سرزمین خود تکیه کنند و نام و یاد و آثارشان را گرامی دارند. بزرگداشت این چهره ها بزرگداشت فرهنگ ملت است.

در این مراسم، نماینده ای از حوزه ثبت اختراعات، ثبت اختراعی در حوزه گردشگری را تبریک گفت و افزود: این اثر برای اولین بار در ایران ثبت و تحت عنوان “مدیریت کنترل کیفی انواع تورهای گردشگری با تعیین جاذبه‌ها، مسیرها و شاخص‌های گردشگری”، نتیجه فکر و خلاقیت  محمد شریف ملک‌زاده ارائه شده است.

رحمدل ادامه داد: یکی از مختصات این اثر ترکیب علم و تجربه است. این اختراع بر اساس ماده دو ثبت اختراعات مصوب 1386 دارای ویژگی‌های منحصر و کاربرد صنعتی است. چنین اختراعی نه تنها در ایران بلکه در دنیا مسبوق به سابقه نبوده و امکان کپی‌برداری از آن وجود نداشته و استقبال دانشمندان خارجی مدعی این ادعا است.

پیام تبریک دانشگاه های گردشگری دنیا

در این مراسم اعلام شد که بیش از 20 دانشگاه معتبر جهانی، ثبت اختراع تورهای گردشگری با علایق ویژه را تبریک گفته‌اند. به همین دلیل صادقی که در دوره معاونت ملک‌زاده در حوزه گردشگری یکی از کارشناسان او بود، دو پیام تبریک از دو دانشگاه خارجی را قرائت کرد.

همچنین پیام مدیرکل سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) به مناسبت ثبت اختراع تورهای گردشگری با علایق ویژه خوانده شد.

در این پیام طالب ریفاعی اعلام کرده بود که این اولین طرح در حوزه گردشگری با علایق ویژه است که ما به ارگان‌های ذیربط خود برای الگوبرداری از آن تاکید کردیم.

در ادامه این مراسم، عباس برزگر، فعال گردشگری در روستای بوانات استان فارس گفت: من یک کارگر معمولی بودم که دستفروشی می‌کردم و سنگ قبر می‌شستم. چند باری به تهران آمده بودم به مسئولان مختلف گفتم که می‌خواهم در حوزه گردشگری کار کنم ولی کسی به من توجه نکرد.

وی افزود: یک روز به سازمان میراث فرهنگی رفتم و در راهرو به آقای ملک‌زاده گفتم به من عالی‌ترین پروانه گردشگری را بدهید. من شما را روسفید می‌کنم. ایشان به من اعتماد کرده و این کار را انجام دادند. حتی من و خانواده‌ام آن زمان در مسافرخانه بودیم و آقای ملک‌زاده، ما را به هتل پنج ستاره فرستاد.

برزگر ادامه داد: اکنون دخترم در یازده‌ سالگی دکترای فرانسه دارد و دو دخترم به عنوان کوچک‌ترین راهنمایان گردشگری در ایران و جهان شناخته شده‌اند. همیشه فکر می‌کردم، فقیرم و خجالت می‌کشیدم از اینکه دمی گوجه و چای به میهمان خارجی بدهم اما الان با افتخار غذای محلی خودم را به گردشگران خارجی می‌دهم.

وی تأکید کرد: به راحتی می‌توان فرهنگ ایران را به توریست خارجی معرفی کرد و از این راه میلیاردها تومان درآمد کسب کرد. روستای گردشگری بوانات نسبت به روستاهای گردشگری دیگر، جاذبه‌های کمتری دارد اما گردشگران آن بسیار زیاد هستند چون توانسته‌ایم فرهنگ و میهمان‌نوازی ایرانی را به گردشگران خارجی به خوبی معرفی کنیم. هر فرد دیگری نیز می‌تواند در روستای محل زندگی خود این کار را انجام دهد.

محمد ضرغام بروجنی، یکی از اساتید گردشگری سخنران بعدی این مراسم بود که به بحث تخصصی در حوزه گردشگری پرداخت.

در پایان این از کتاب «تورهای گردشگری با علایق ویژه» که توسط محمد شریف ملک‌زاده که در تبیین روش ابداعی مدیریت کنترل کیفی انواع تورهای گردشگری با تعیین جاذبه‌ها، مسیرها و شاخص‌های گردشگری نوشته شده است، رونمایی شد.